КУ Сумська ЗОШ 6

Поисковый анализ сайта

Національна дитяча гаряча лінія

Національна дитяча гаряча лінія
Головна стрелка Шкільний музей

Шкільний музей

Із вдячністю визволителям...

        Виявом великої поваги до воїнів-визволителів є відкриття 1980 року музею бойової слави Сумсько-Київських дивізій у Сумській середній школі № 6 за ініціативою учнівського та учительського колективів.
        Доклали багато зусиль до відкриття музею директор школи Сторожилова Діна Олександрівна, учитель географії, перший керівник музею Яценко Діана Іванівна.
        Учням та учителям школи допомогли зібрати експонати ветерани 167-ї стрілецької дивізії Вдовін Петро Євстафійович, Єременко Петро Федорович, Красій Семен Опанасович, Рибець В’ячеслав Григорович, 232-ї – Лукашенко Іван Григорович та ін.; ветерани-наставники – Мінаєв Микола Прохорович, Симоненко Іван Микитович, Іваненко Ганна Миколаївна, Левитська Надія Олександрівна та ін.

        У музеї зберігаються спогади ветеранів, колишніх бійців 167-ї, 232-ї, 340-ї стрілецьких дивізій, газети воєнної епохи, документи, листівки, фотокартки, особисті речі, залишки зброї (уламки гільз, снарядів), книги, проспекти, брошури, схеми бойових дій, статті з газет, надруковані в мирний час тощо. У музеї зібрана художньо-публіцистична література, що розповідає про перебіг Великої Вітчизняної війни, про подвиги наших земляків на фронтах, про дії партизанів; про музеї, які розташовані в різних містах України тощо. У музеї є відеофільми, записи спогадів ветеранів, записи фронтових пісень.
        1993 року за ініціативою учнівського та педагогічного колективів школи, за підтримки ветеранів Єременка Петра Федоровича та Героя Радянського Союзу Красія Семена Опанасовича, ветеранів бюро 167-ї стрілецької дивізії міста, за підтримки керівництва міста, громадськості було споруджено пам’ятник воїнам Сумсько-Київських дивізій, який установлено на перехресті вул. СКД та Зеленко (автори: арх. Кобиляков Ю.О., скульп. Люклян Б.Й.).

У музеї бойової слави Сумсько-Київських дивізій...

        Пройдені роки не можуть стерти з народної пам’яті жодної події, пов’язаної з боротьбою за визволення Сумщини від фашистських окупантів. Стенди, присвячені початку війни, оборонним боям на Сумщині, допомагають усвідомити, який тягар випав на долю людей.
        У вітринах – фотокартки, копії німецьких документів, що розповідають про злочини фашистських окупантів проти мирного населення області.
        Одна з експозицій розповідає про рух опору на Сумщині. Зі світлин на екскурсантів споглядають керівники партизанського руху (Ковпак С.А., Федоров О.Ф.), партизанки Бадаєва М.В., Рахманова М.С., Степанова В.І, учасники підпільної групи «Прапор», яка діяла в Сумах та ін.
        Основна частина експозиції присвячена історії дивізій, що звільнили наше місто від фашистських загарбників.
        Визволення міст Юхтова, Єлець, Острозька, Старого Оскола, Бєлгорода, Харкова, Сум, Києва, участь у Корсунь-Шевченківській операції, вигнання з території України фашистських полчищ – все це славні сторінки бойового шляху 340-ї стрілецької дивізії. Сформована 1941 року в Саратовській області, вона пройшла з боями від Лаптєво, що під Тулою, до Праги. Серед експонатів – фотокартки командирів дивізії Мартиросяна С.С., Зубарєва Й.Є., офіцерів штабу, воїнів, карта-схема бойового шляху дивізії тощо.
        На Воронезькій землі прийняла бойове хрещення 167-а стрілецька дивізія, сформована взимку 1942 року на території Сухолозьського району Свердловської області. Бійці дивізії брали участь у Білгородсько-Харківській наступальній операції, Житомирсько-Бердичевській, Корсунь-Шевченківський, Проскурівсько-Чернівецькій, Львівсько-Сандомирській наступальних операціях, в ході Східно-Карпатської операції оволоділи Лунковським, Радошицьким і Руським перевалами, звільнили міста і села на польських і чехословацьких землях. 106-и бійцям цієї дивізії присвоєно звання Героя Радянського Союзу, серед них 9 уродженців Сумщини, про яких є матеріали в музеї (спогади Вдовіна П.Є., фотокартки, література). У музеї зберігаються фотокартки та особисті речі бійців дивізії, спогади про командира дивізії Мельникова І.І., карта-схема бойового шляху дивізії.
        У грудні 1941 року в м. Бійськ Алтайського краю розпочала формуватися 453-я, потім перейменована в 232-у, стрілецька дивізія. Дивізія брала участь у Воронезько-Касторненській операції, у битві на Курській дузі, тримала оборону на Сумщині, брала участь у звільненні України, Молдови, штурмувала Карпати, гнала фашистів з території Румунії, Угорщини, Чехословаччини. Серед 32-ох воїнів Героїв Радянського Союзу дивізії двоє уродженці Сумщини (Шкурко Р., Нестеровський М.), а Калінін О. та Вдовидченко І. удостоєні цього високого звання за подвиги, здійснені на території Сумщини. Серед експонатів музею фотографії керівництва дивізії, особисті речі воїнів, залишки зброї, знайдені в місцях боїв на Сумщині.

        340-а, 167-а, 232-а дивізії за визволення міст Суми та Києва були удостоєні почесного найменування «Сумсько-Київських». 340-а дивізія була нагороджена орденами Червоного Прапора та Кутузова ІІ ступеня; 167-а – двома орденами Червоного прапора; 232-а дивізія – орденами Червоного прапора, Леніна, Суворова, Богдана Хмельницького.
        Місто Суми також визволяли бійці 491-о окремого мінометного полку, який був сформований у грудні 1942 року в м. Липецьк. Полк брав участь у звільненні населених пунктів Сумщини: м. Миропілля, с. Залізняк, с. Глибне, с. Великий Бобрик, с. Нижня Сироватка, с. Низи, м. Суми. Далі було форсування Дніпра, бої за звільнення Правобережної України, міст Вінниці, Кам’янець-Подільського, Львова, Карпат, Польщі, Чехословаччини. Один зі стендів присвячений історії 491-о окремого Київського Червонопрапорного орденів Невського і Кутузова ІІІ ступеня мінометного полку. Серед експонатів – особисті речі бійців, їх фотокартки, спогади, книги, карта-схема бойового шляху.
        Серія фотографій допоможе уявити, яким було наше місто в 1943 році після його визволення.
        Героям Радянського Союзу, уродженцям Сумщини, присвячений матеріал інших стендів.
        На центральному стенді «Слава воїнам-визволителям» розміщені фотокартки ветеранів 232-ї, 167-ї, 340-ї дивізій, які брали участь у визволенні міста Суми і проживають у ньому. Увічненню пам’яті героїв-визволителів Сумщини присвячені матеріали центральної експозиції, яка містить книги, ювілейні нагороди, брошури, особисті речі ветеранів, сувеніри.

Пам’ятаємо...

        Роботою музею керує рада учителів школи, на допомогу якій створена опікунська та учнівські ради. Почесними гостями музею є ветерани-визволителі міста Суми, ветерани Великої Вітчизняної війни, які приходять, щоб згадати ті буремні роки, розповісти про це учням, вшанувати пам’ять загиблих.
        У музеї проходять екскурсії, уроки мужності, зустрічі з ветеранами, бесіди, конференції, виховні години. Експонати музею використовуються в учбовому процесі.
        У школі діє пошукова група «Факел», група «Екскурсовод». Пошуковці проводять експедиції по місцях бойової слави, зустрічі з ветеранами, за підсумками яких оформлені звіти. Зібрані матеріали використовуються для оформлення музею, написання книги пам’яті, збірок, робіт на Всеукраїнські конкурси тощо. Робота пошуковців відзначена багатьма грамотами. У конкурсі музеїв міста «Свята спадщина» шкільний музей займає призові місця.
        Знайомство з матеріалами музею, спілкування з ветеранами допомагають школярам уявити і зрозуміти те, що відбувалося в ті страшні роки, через що довелося пройти людям, сприяє вихованню у молоді поваги до минулого нашої Батьківщини.

Робота музею бойової слави Сумсько-Київських дивізій була висвітлена в пресі

        Сайт музею бойової слави Сумсько-Київських дивізій musskarb3skd.jimdo.com
полоска
При використанні матеріалів сайту, посилання на сайт обов'язкове